Skip to content

100 Review AveLawrence Township, NJ 08648

Built 1959

Last Sale Price
$247,000
Last Sale Date
Sep 13, 2016

Property Information

Block2406
Lot8
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page24

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,052
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,000
37%
Improvement Value:$144,300
63%
Total Assessment$230,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,135+2.0%
2024$6,992+3.2%
2023$6,778+8.0%
2022$6,274+1.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$247,000

From:

To:

Sq Ft1,052DeedBook 6262, Page 721Recorded9/19/2016

Property Sale

Sale
$264,000
DeedBook 6058, Page 237

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 5066, Page 38

Property Built

Built

Year Built: 1959