Skip to content

2321 Princeton PikeLawrence Township, NJ 08648

Built 1954

Last Sale Price
$244,000
Last Sale Date
Jun 24, 2016

Property Information

Block1901
Lot60
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page19

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,064
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,900
40%
Improvement Value:$121,800
60%
Total Assessment$204,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,342+2.0%
2024$6,215+3.2%
2023$6,024+1.4%
2022$5,940+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$244,000

From:

To:

Sq Ft1,064DeedBook 6254, Page 341Recorded6/29/2016

Property Sale

Sale
$237,000
DeedBook 6053, Page 485

Property Built

Built

Year Built: 1954