Skip to content

233 Glenn AveLawrence Township, NJ 08648

Built 1973

Last Sale Price
$425,000
Last Sale Date
Jul 6, 2021

Property Information

Block2502
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page25

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage2,072
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,700
30%
Improvement Value:$200,200
70%
Total Assessment$285,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,857+2.0%
2024$8,680+3.2%
2023$8,414+1.4%
2022$8,297+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$425,000
Sq Ft2,072DeedBook 6450, Page 158Recorded7/28/2021

Property Sale

Sale
$375,000

From:

To:

Sq Ft2,072DeedBook 6299, Page 1137Recorded9/12/2017

Property Sale

Sale
$370,000
DeedBook 5587, Page 243

Property Sale

Sale
$196,000
DeedBook 2531, Page 845

Property Built

Built

Year Built: 1973