Skip to content

11 Heritage WayLawrence Township, NJ 08648

Built 1979

Last Sale Price
$460,000
Last Sale Date
Oct 19, 2022

Property Information

Block2207
Lot16
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page2201

Building Details

Building Class17
Description2SF AG
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage2,030
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$87,500
32%
Improvement Value:$189,700
68%
Total Assessment$277,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,588+2.0%
2024$8,416+3.2%
2023$8,158+1.4%
2022$8,044+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$460,000
Sq Ft2,030DeedBook 6506, Page 1587Recorded11/15/2022

Property Built

Built

Year Built: 1979