Skip to content

13 Whitemarsh DrLawrence Township, NJ 08648

Built 1968

Last Sale Price
$483,000
Last Sale Date
Aug 26, 2022

Property Information

Block2505
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page25

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage2,116
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$91,200
31%
Improvement Value:$202,200
69%
Total Assessment$293,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,090+2.0%
2024$8,908+10.1%
2023$8,093+1.4%
2022$7,981+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$483,000
Sq Ft2,116DeedBook 6500, Page 1696Recorded9/20/2022

Property Sale

Sale
$172,000
DeedBook 6214, Page 1265

Property Sale

Sale
$172,000
DeedBook 3733, Page 157

Property Sale

Sale
$157,500
DeedBook 2396, Page 37

Property Built

Built

Year Built: 1968