Skip to content

252 Glenn AveLawrence Township, NJ 08648

Built 1960

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Aug 17, 1992

Property Information

Block2503
Lot26
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page25

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage2,565
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,800
29%
Improvement Value:$222,300
71%
Total Assessment$313,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,700+2.0%
2024$9,506+3.2%
2023$9,215+1.4%
2022$9,086+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$170,000
DeedBook 2612, Page 845

Property Built

Built

Year Built: 1960