Skip to content

175 Federal Point BlvdLawrence Township, NJ 08648

Built 2003

Last Sale Price
$101,964
Last Sale Date
Jul 7, 2023

Property Information

Block2701
Lot83
QualifierC175
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page2703

Building Details

Building Class37
DescriptionCOAH
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage816
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$15,000
20%
Improvement Value:$61,100
80%
Total Assessment$76,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,358+14.4%
2024$2,060+3.6%
2023$1,990+1.6%
2022$1,958-36.1%
Property History

Property Sale

Sale
$101,964
Sq Ft816DeedBook 6529, Page 1297Recorded7/27/2023

Property Sale

Sale
$82,500

From:

To:

Sq Ft816DeedBook 6322, Page 1988Recorded4/11/2018

Property Sale

Sale
$100,471
DeedBook 4690, Page 202

Property Built

Built

Year Built: 2003