Skip to content

184 Federal Point BlvdLawrence Township, NJ 08648

Built 2003

Owner
---
Last Sale Price
$113,167
Last Sale Date
Sep 29, 2025

Property Information

Block2701
Lot83
QualifierC184
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page2703

Building Details

Building Class37
DescriptionCOAH
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage808
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$15,000
24%
Improvement Value:$47,500
76%
Total Assessment$62,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,936+2.0%
2024$1,898+3.2%
2023$1,839+1.4%
2022$1,814+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$113,167
Sq Ft808DeedBook 6605, Page 895Recorded10/20/2025

Property Sale

Sale
$78,099

From:

To:

Sq Ft808DeedBook 6260, Page 380Recorded8/29/2016

Property Sale

Sale
$78,099

From:

To:

Sq Ft808DeedBook 6183, Page 790Recorded11/27/2013

Property Sale

Sale
$62,495
DeedBook 4738, Page 262

Property Built

Built

Year Built: 2003