Skip to content

31 West Long DriveLawrence Township, NJ 08648

Built 1968

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 9, 2001

Property Information

Block2801
Lot14
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page2804

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage4,470
Acreage0.81

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$132,100
23%
Improvement Value:$438,200
77%
Total Assessment$570,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,668+2.0%
2024$17,314+3.2%
2023$16,784+1.4%
2022$16,550+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$530,000
DeedBook 3890, Page 157

Property Sale

Sale
$425,000
DeedBook 2356, Page 544

Property Built

Built

Year Built: 1968