Skip to content

69 West Long Drive

Lawrence Township, NJ 08648

Built 1966

Last Sale Price
$637,000
Last Sale Date
Jul 21, 2021

Property Information

Block2801
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page2804

Building Details

Building Class18
Description2SF G2
Dwellings1
ZoningR-1
Sq Footage2,572
Acreage0.93

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$133,000
33%
Improvement Value:$268,200
67%
Total Assessment$401,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,429+2.0%
2024$12,180+3.2%
2023$11,807+1.4%
2022$11,643+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$637,000
Sq Ft2,572DeedBook 6451, Page 419Recorded8/4/2021

Property Sale

Sale
$213,000
DeedBook 2613, Page 541

Property Built

Built

Year Built: 1966