Skip to content

14 Skillman Ave

Lawrence Township, NJ 08648

Built 1951

Last Sale Price
$285,000
Last Sale Date
Apr 27, 2018

Property Information

Block2801
Lot28
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page2803

Building Details

Building Class17
Description1.5SF G1
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage1,932
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$89,700
37%
Improvement Value:$150,200
63%
Total Assessment$239,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,432+2.0%
2024$7,283+3.2%
2023$7,060+1.4%
2022$6,962+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$285,000

From:

To:

Sq Ft1,932DeedBook 6326, Page 465Recorded5/10/2018

Property Sale

Sale
$268,300

From:

To:

Sq Ft1,932DeedBook 6198, Page 655Recorded7/24/2014

Property Built

Built

Year Built: 1951