Skip to content

64 Reeder Ave

Lawrence Township, NJ 08648

Built 1960

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Sep 5, 2017

Property Information

Block2801
Lot46
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page2801

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage1,096
Acreage0.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,000
48%
Improvement Value:$98,700
52%
Total Assessment$190,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,908+2.0%
2024$5,790+3.2%
2023$5,612+1.4%
2022$5,534+1.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$270,000

From:

To:

Sq Ft1,096DeedBook 6299, Page 167Recorded9/8/2017

Property Sale

Sale
$259,000
DeedBook 5146, Page 205

Property Sale

Sale
$113,500
DeedBook 3595, Page 216

Property Built

Built

Year Built: 1960