Skip to content

100 Reeder AveLawrence Township, NJ 08648

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 10, 2022

Property Information

Block2801
Lot50
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page2801

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage3,474
Acreage1.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
30%
Improvement Value:$234,400
70%
Total Assessment$334,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,360+2.0%
2024$10,152+5.8%
2023$9,591+1.5%
2022$9,454+1.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1950