Skip to content

75 Reeder Ave

Lawrence Township, NJ 08648

Built 1951

Owner
---
Last Sale Price
$575,000
Last Sale Date
Aug 27, 2025

Property Information

Block2801
Lot53
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page2801

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage1,832
Acreage0.43

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$95,000
39%
Improvement Value:$148,700
61%
Total Assessment$243,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,550+2.0%
2024$7,399+3.2%
2023$7,172+1.4%
2022$7,072+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$575,000
Sq Ft1,832DeedBook 6602, Page 1257Recorded9/8/2025

Property Sale

Sale
$345,000
Sq Ft1,832DeedBook 6562, Page 1567Recorded7/25/2024

Property Sale

Sale
$59,690
DeedBook 4319, Page 62

Property Built

Built

Year Built: 1951