Skip to content

51 Reeder AveLawrence Township, NJ 08648

Built 1954

Last Sale Price
$240,000
Last Sale Date
Jan 27, 2004

Property Information

Block2801
Lot56
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page2801

Building Details

Building Class17
Description1SST G1
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage1,550
Acreage0.67

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,700
40%
Improvement Value:$149,100
60%
Total Assessment$247,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,677+2.0%
2024$7,523+3.2%
2023$7,293+1.4%
2022$7,191+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 4713, Page 183

Property Sale

Sale
$190,900
DeedBook 3842, Page 165

Property Built

Built

Year Built: 1954