Skip to content

1601 Lawrence RdLawrence Township, NJ 08648

Built 1938

Last Sale Price
$491,000
Last Sale Date
Mar 9, 2022

Property Information

Block2801
Lot66
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page2801

Building Details

Building Class18
Description2SF G2
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage2,968
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$95,200
25%
Improvement Value:$285,600
75%
Total Assessment$380,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,797+2.0%
2024$11,561+3.2%
2023$11,207+1.4%
2022$11,051+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$491,000
Sq Ft2,968DeedBook 6479, Page 1250Recorded3/28/2022

Property Sale

Sale
$60,000
DeedBook 3588, Page 269

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 2332, Page 562

Property Built

Built

Year Built: 1938