Skip to content

34 Eggert Crossing Road

Lawrence Township, NJ 08648

Built 1935
Vacant Land

Last Sale Price
$155,000
Last Sale Date
Feb 22, 1990

Property Information

Block2801
Lot68
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page2801

Building Details

Building Class---
Description1SF G1
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage---
Acreage0.84

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$97,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$97,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,005+2.0%
2024$2,945+3.2%
2023$2,855+1.4%
2022$2,815+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 2530, Page 342

Property Built

Built

Year Built: 1935