Skip to content

1957 Lawrence RdLawrence Township, NJ 08648

Built 1932

Last Sale Price
$148,900
Last Sale Date
Feb 3, 1988

Property Information

Block2806
Lot10
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page2801

Building Details

Building Class17
Description1SB G1
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage1,512
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$89,500
41%
Improvement Value:$128,800
59%
Total Assessment$218,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,763+2.0%
2024$6,628+3.2%
2023$6,425+1.4%
2022$6,335+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$148,900
DeedBook 2431, Page 907

Property Built

Built

Year Built: 1932