Skip to content

2997 Princeton PikeLawrence Township, NJ 08648

Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 17, 2009

Property Information

Block3004
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page3003

Building Details

Building Class---
Description3 STY OFFICE
Dwellings1
ZoningO
Sq Footage---
Acreage3.34

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$387,700
19%
Improvement Value:$1,612,300
81%
Total Assessment$2,000,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$61,960+2.0%
2024$60,720+3.2%
2023$58,860+1.4%
2022$58,040+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 2292, Page 267