Skip to content

2901 Princeton PikeLawrence Township, NJ 08648

Built 1968

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Jun 27, 2018

Property Information

Block3004
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page3003

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage2,056
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$114,400
35%
Improvement Value:$212,200
65%
Total Assessment$326,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,118+2.0%
2024$9,916+3.2%
2023$9,612+1.4%
2022$9,478+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$380,000

From:

To:

Sq Ft2,056DeedBook 6332, Page 454Recorded7/20/2018

Property Sale

Sale
$312,500
DeedBook 4833, Page 136

Property Built

Built

Year Built: 1968