Skip to content

49 Pine Knoll DrLawrence Township, NJ 08648

Built 1997

Last Sale Price
$71,000
Last Sale Date
May 2, 1996

Property Information

Block3009
Lot11
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page3001

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage3,384
Acreage0.47

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$124,200
26%
Improvement Value:$348,300
74%
Total Assessment$472,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,638+2.0%
2024$14,345+3.2%
2023$13,906+1.4%
2022$13,712+1.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1997

Property Sale

Sale
$71,000
DeedBook 3067, Page 200