Skip to content

51 Pine Knoll DrLawrence Township, NJ 08648

Built 1965

Last Sale Price
$349,900
Last Sale Date
Jan 15, 2003

Property Information

Block3009
Lot10
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page3001

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage2,164
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$123,600
34%
Improvement Value:$244,400
66%
Total Assessment$368,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,151+2.1%
2024$10,922+3.2%
2023$10,580+1.4%
2022$10,429+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$349,900
DeedBook 4456, Page 211

Property Sale

Sale
$208,000
DeedBook 3490, Page 210

Property Built

Built

Year Built: 1965