Skip to content

39 Pine Knoll DrLawrence Township, NJ 08648

Built 1966

Last Sale Price
$246,000
Last Sale Date
Jul 27, 2000

Property Information

Block3009
Lot13
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page3001

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage2,141
Acreage0.42

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$121,200
32%
Improvement Value:$251,900
68%
Total Assessment$373,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,559+2.0%
2024$11,327+3.2%
2023$10,980+1.4%
2022$10,827+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$246,000
DeedBook 3880, Page 131

Property Sale

Sale
$193,000
DeedBook 2350, Page 204

Property Built

Built

Year Built: 1966