Skip to content

37 Pine Knoll DrLawrence Township, NJ 08648

Built 1962

Last Sale Price
$385,000
Last Sale Date
Jun 19, 2018

Property Information

Block3009
Lot14
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page3001

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage2,195
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$120,300
35%
Improvement Value:$223,100
65%
Total Assessment$343,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,639+2.0%
2024$10,426+3.2%
2023$10,106+1.4%
2022$9,965+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$385,000

From:

To:

Sq Ft2,195DeedBook 6331, Page 1515Recorded6/27/2018

Property Sale

Sale
$351,500
DeedBook 5995, Page 750

Property Built

Built

Year Built: 1962