Skip to content

2815 Princeton PikeLawrence Township, NJ 08648

Built 1960

Owner
---
Last Sale Price
$617,000
Last Sale Date
Feb 20, 2025

Property Information

Block3010
Lot10
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page3001

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage2,266
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$114,000
37%
Improvement Value:$195,400
63%
Total Assessment$309,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,585+2.0%
2024$9,393+3.2%
2023$9,106+1.4%
2022$8,979+1.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$617,000
Sq Ft2,266DeedBook 6583, Page 1543Recorded2/27/2025

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 3111, Page 260

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 2411, Page 24

Property Built

Built

Year Built: 1960