Skip to content

35 Pine Knoll DrLawrence Township, NJ 08648

Built 1960

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Nov 3, 2021

Property Information

Block3009
Lot15
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page3001

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage2,223
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$119,500
28%
Improvement Value:$302,500
72%
Total Assessment$422,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,074+2.0%
2024$12,812+25.6%
2023$10,200+1.4%
2022$10,058+1.3%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$550,000
Sq Ft2,223DeedBook 6475, Page 1209Recorded2/15/2022

Property Sale

Sale
$330,000
Sq Ft2,223DeedBook 6449, Page 1343Recorded7/26/2021

Property Sale

Sale
$227,500
DeedBook 3420, Page 85

Property Sale

Sale
$152,000
DeedBook 2294, Page 519

Property Built

Built

Year Built: 1960