Skip to content

10 Pin Oak DrLawrence Township, NJ 08648

Built 1963

Last Sale Price
$475,000
Last Sale Date
Apr 18, 2022

Property Information

Block3010
Lot16
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page3001

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage2,027
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$120,200
35%
Improvement Value:$221,200
65%
Total Assessment$341,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,577+2.0%
2024$10,365+3.2%
2023$10,047+1.4%
2022$9,907+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$475,000
Sq Ft2,027DeedBook 6484, Page 1205Recorded5/6/2022

Property Built

Built

Year Built: 1963