Skip to content

2000 Lawrence RdLawrence Township, NJ 08648

Built 1910

Owner
---
Last Sale Price
$435,000
Last Sale Date
Nov 25, 2025

Property Information

Block3004
Lot157
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page3002

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
ZoningR-2B
Sq Footage3,126
Acreage0.8

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$88,600
29%
Improvement Value:$214,800
71%
Total Assessment$303,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,399+2.0%
2024$9,211+3.2%
2023$8,929+1.4%
2022$8,805+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$435,000
Sq Ft3,126DeedBook 6614, Page 1346Recorded1/5/2026

Property Built

Built

Year Built: 1910