Skip to content

34 Marvin CourtLawrence Township, NJ 08648

Built 1981

Last Sale Price
$389,000
Last Sale Date
Aug 25, 2021

Property Information

Block3014
Lot101
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page3005

Building Details

Building Class39
DescriptionCALAIS
Dwellings1
ZoningAT
Sq Footage1,765
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,600
29%
Improvement Value:$199,900
71%
Total Assessment$283,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,783+2.0%
2024$8,607+3.2%
2023$8,343+1.4%
2022$8,227+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$389,000
Sq Ft1,765DeedBook 6455, Page 179Recorded9/1/2021

Property Sale

Sale
$157,000
DeedBook 2541, Page 219

Property Built

Built

Year Built: 1981