Skip to content

12 Marvin CourtLawrence Township, NJ 08648

Built 1981

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 2, 2002

Property Information

Block3014
Lot112
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page3005

Building Details

Building Class39
DescriptionARLES
Dwellings1
ZoningAT
Sq Footage2,146
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$81,800
26%
Improvement Value:$235,900
74%
Total Assessment$317,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,842+2.0%
2024$9,645+3.2%
2023$9,350+1.4%
2022$9,220+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$203,500
DeedBook 3291, Page 95

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 2395, Page 695

Property Built

Built

Year Built: 1981