Skip to content

7 Morton CourtLawrence Township, NJ 08648

Built 1981

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Oct 11, 2012

Property Information

Block3014
Lot122
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page3005

Building Details

Building Class39
DescriptionDEAUVILLE
Dwellings1
ZoningAT
Sq Footage1,617
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,400
30%
Improvement Value:$187,800
70%
Total Assessment$270,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,371+2.0%
2024$8,203+3.2%
2023$7,952+1.4%
2022$7,841+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 6159, Page 1039

Property Sale

Sale
$157,000
DeedBook 3256, Page 57

Property Built

Built

Year Built: 1981