Skip to content

11 Morton CourtLawrence Township, NJ 08648

Built 1981

Last Sale Price
$206,500
Last Sale Date
Feb 12, 1997

Property Information

Block3014
Lot124
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page3005

Building Details

Building Class39
DescriptionBEAUFORT
Dwellings1
ZoningAT
Sq Footage2,325
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,500
25%
Improvement Value:$249,000
75%
Total Assessment$332,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,301+2.0%
2024$10,095+3.2%
2023$9,785+1.4%
2022$9,649+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$206,500
DeedBook 3171, Page 10

Property Built

Built

Year Built: 1981