Skip to content

52 Woodmont DriveLawrence Township, NJ 08648

Built 1986

Last Sale Price
$195,000
Last Sale Date
Apr 30, 1998

Property Information

Block3014
Lot50
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page3005

Building Details

Building Class39
DescriptionJ-TWHSE
Dwellings1
ZoningAT
Sq Footage1,944
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,200
30%
Improvement Value:$210,300
70%
Total Assessment$300,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,309+2.0%
2024$9,123+3.2%
2023$8,844+1.4%
2022$8,721+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 3365, Page 247

Property Sale

Sale
$169,200
DeedBook 2577, Page 928

Property Built

Built

Year Built: 1986