Skip to content

44 Woodmont DriveLawrence Township, NJ 08648

Built 1986

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 17, 2019

Property Information

Block3014
Lot54
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page3005

Building Details

Building Class39
DescriptionA-TWHSE
Dwellings1
ZoningAT
Sq Footage2,472
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,200
25%
Improvement Value:$246,800
75%
Total Assessment$329,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,942+2.1%
2024$9,738+3.2%
2023$9,432+1.5%
2022$9,298+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$204,000
DeedBook 3090, Page 229

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 2556, Page 323

Property Built

Built

Year Built: 1986