Skip to content

3 Marilyn CourtLawrence Township, NJ 08648

Built 1986

Last Sale Price
$357,500
Last Sale Date
Jun 15, 2004

Property Information

Block3014
Lot69
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page3005

Building Details

Building Class39
DescriptionB-TWHSE
Dwellings1
ZoningAT
Sq Footage2,212
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$91,000
28%
Improvement Value:$230,400
72%
Total Assessment$321,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,957+2.0%
2024$9,758+3.2%
2023$9,459+1.4%
2022$9,327+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$357,500
DeedBook 4836, Page 127

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 2806, Page 220

Property Sale

Sale
$180,500
DeedBook 2479, Page 399

Property Built

Built

Year Built: 1986