Skip to content

28 Woodmont DriveLawrence Township, NJ 08648

Built 1986

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
May 5, 2016

Property Information

Block3014
Lot76
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page3005

Building Details

Building Class39
DescriptionD-TWHSE
Dwellings1
ZoningAT
Sq Footage1,590
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
34%
Improvement Value:$174,700
66%
Total Assessment$264,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,200+2.0%
2024$8,036+3.2%
2023$7,790+1.4%
2022$7,682+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$280,000

From:

To:

Sq Ft1,590DeedBook 6249, Page 1241Recorded5/16/2016

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 2331, Page 803

Property Built

Built

Year Built: 1986