Skip to content

884 Spruce StLawrence Township, NJ 08648

Built 1930

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 29, 2006

Property Information

Block101
Lot66
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page1

Building Details

Building Class27
Description2SF G1
Dwellings1
ZoningR-5
Sq Footage1,474
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,600
34%
Improvement Value:$78,900
66%
Total Assessment$119,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,702+2.0%
2024$3,628+3.2%
2023$3,517+1.4%
2022$3,468+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 3246, Page 146

Property Sale

Sale
$76,500
DeedBook 2549, Page 216

Property Built

Built

Year Built: 1930