Skip to content

16 Vander Veer DrLawrence Township, NJ 08648

Built 1962

Last Sale Price
$460,000
Last Sale Date
Mar 10, 2023

Property Information

Block3012
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page3002

Building Details

Building Class17
Description2SF G1
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage2,005
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$92,100
29%
Improvement Value:$225,000
71%
Total Assessment$317,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,824+2.0%
2024$9,627+3.2%
2023$9,332+8.5%
2022$8,602+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$460,000
Sq Ft2,005DeedBook 6518, Page 1439Recorded3/28/2023

Property Sale

Sale
$385,000
Sq Ft2,005DeedBook 6389, Page 502Recorded12/3/2019

Property Built

Built

Year Built: 1962