Skip to content

71 Darrah LaneLawrence Township, NJ 08648

Built 1960

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Sep 25, 2012

Property Information

Block3102
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page31

Building Details

Building Class17
Description1.5SF G1
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,808
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$82,800
35%
Improvement Value:$153,800
65%
Total Assessment$236,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,330+2.0%
2024$7,183+3.2%
2023$6,963+1.4%
2022$6,866+1.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 6156, Page 1622

Property Sale

Sale
$370,000
DeedBook 5105, Page 206

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 3593, Page 177

Property Built

Built

Year Built: 1960