Skip to content

7 Millbrook LaneLawrence Township, NJ 08648

Built 1960

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Nov 29, 2017

Property Information

Block3102
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page31

Building Details

Building Class17
Description1SF G2
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,816
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$86,700
25%
Improvement Value:$257,500
75%
Total Assessment$344,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,663+2.0%
2024$10,450+3.2%
2023$10,130+1.4%
2022$9,989+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$400,000

From:

To:

Sq Ft1,816DeedBook 6309, Page 916Recorded12/6/2017

Property Sale

Sale
$230,000

From:

To:

Sq Ft1,660DeedBook 6279, Page 237Recorded3/13/2017

Property Built

Built

Year Built: 1960