Skip to content

16 Lannigan DriveLawrence Township, NJ 08648

Built 1968

Last Sale Price
$386,500
Last Sale Date
Jan 9, 2006

Property Information

Block2505
Lot12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page25

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,861
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,000
29%
Improvement Value:$210,900
71%
Total Assessment$298,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,260+2.0%
2024$9,075+3.2%
2023$8,797+1.4%
2022$8,674+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$386,500
DeedBook 5269, Page 141

Property Built

Built

Year Built: 1968