Skip to content

34 Pin Oak DrLawrence Township, NJ 08648

Built 1960

Last Sale Price
$377,000
Last Sale Date
May 25, 2018

Property Information

Block3011
Lot10
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page3003

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,968
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$121,500
41%
Improvement Value:$172,600
59%
Total Assessment$294,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,111+2.0%
2024$8,929+3.2%
2023$8,655+1.4%
2022$8,535+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$377,000

From:

To:

Sq Ft1,968DeedBook 6329, Page 768Recorded6/6/2018

Property Sale

Sale
$370,000

From:

To:

Sq Ft1,968DeedBook 6255, Page 1290Recorded7/14/2016

Property Sale

Sale
$155,500
DeedBook 3284, Page 8

Property Built

Built

Year Built: 1960