Skip to content

14 Lawnside Dr

Lawrence Township, NJ 08648

Built 1961

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 23, 2021

Property Information

Block3201
Lot12
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class17
Description1.5SF G1
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage2,007
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,400
30%
Improvement Value:$204,800
70%
Total Assessment$293,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,083+2.0%
2024$8,902+3.2%
2023$8,629+1.4%
2022$8,509+1.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$345,000
DeedBook 6020, Page 295

Property Sale

Sale
$274,000
DeedBook 4380, Page 104

Property Sale

Sale
$169,900
DeedBook 3759, Page 280

Property Built

Built

Year Built: 1961