Skip to content

30 Lawnside DrLawrence Township, NJ 08648

Built 1963

Last Sale Price
$329,500
Last Sale Date
Jul 24, 2014

Property Information

Block3201
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage2,130
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,100
30%
Improvement Value:$210,100
70%
Total Assessment$300,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,300+2.0%
2024$9,114+3.2%
2023$8,835+1.4%
2022$8,712+1.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$329,500

From:

To:

Sq Ft2,130DeedBook 6199, Page 26Recorded8/4/2014

Property Built

Built

Year Built: 1963