Skip to content

10 Hillsdale RdLawrence Township, NJ 08648

Built 1961

Last Sale Price
$358,000
Last Sale Date
Oct 13, 2007

Property Information

Block3202
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class17
Description1.5SF G1
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage2,007
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$88,500
32%
Improvement Value:$186,900
68%
Total Assessment$275,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,532+2.0%
2024$8,361+3.2%
2023$8,105+1.4%
2022$7,992+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$358,000
DeedBook 5742, Page 1

Property Sale

Sale
$182,000
DeedBook 2435, Page 716

Property Built

Built

Year Built: 1961