Skip to content

8 Hillsdale RdLawrence Township, NJ 08648

Built 1961

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
May 17, 2004

Property Information

Block3202
Lot8
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class17
Description1.5SF G2
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage2,142
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,000
32%
Improvement Value:$187,500
68%
Total Assessment$277,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,597+2.0%
2024$8,425+3.2%
2023$8,167+1.4%
2022$8,053+1.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$275,000
DeedBook 4857, Page 207

Property Sale

Sale
$268,962
DeedBook 4514, Page 157

Property Sale

Sale
$168,000
DeedBook 3299, Page 110

Property Built

Built

Year Built: 1961