Skip to content

12 Darrah La ELawrence Township, NJ 08648

Built 1961

Last Sale Price
$378,000
Last Sale Date
Jul 2, 2019

Property Information

Block3204
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page32

Building Details

Building Class17
Description2SF G2
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage2,641
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,100
27%
Improvement Value:$234,900
73%
Total Assessment$320,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,914+2.0%
2024$9,715+3.2%
2023$9,418+1.4%
2022$9,286+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$378,000
Sq Ft2,641DeedBook 6373, Page 1528Recorded7/11/2019

Property Sale

Sale
$305,000

From:

To:

Sq Ft2,641DeedBook 6196, Page 1053Recorded7/2/2014

Property Built

Built

Year Built: 1961