Skip to content

290 Glenn AveLawrence Township, NJ 08648

Built 1963

Last Sale Price
$585,000
Last Sale Date
Mar 26, 2024

Property Information

Block3401
Lot10
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page34

Building Details

Building Class17
Description1.5SF G1
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,985
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$90,600
33%
Improvement Value:$185,200
67%
Total Assessment$275,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,544+2.0%
2024$8,373+3.2%
2023$8,117+1.4%
2022$8,004+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$585,000
Sq Ft1,985DeedBook 6554, Page 368Recorded4/16/2024

Property Sale

Sale
$330,500
DeedBook 4880, Page 101

Property Sale

Sale
$177,500
DeedBook 3212, Page 202

Property Sale

Sale
$177,000
DeedBook 2626, Page 291

Property Built

Built

Year Built: 1963