Skip to content

4 Rosetree LaneLawrence Township, NJ 08648

Built 1960

Last Sale Price
$630,000
Last Sale Date
Jun 20, 2024

Property Information

Block3504
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class17
Description1.5SF G1
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage2,011
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$97,500
34%
Improvement Value:$191,700
66%
Total Assessment$289,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,414+2.0%
2024$8,246+3.2%
2023$7,993+1.4%
2022$7,882+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$630,000
Sq Ft2,011DeedBook 6564, Page 436Recorded8/6/2024

Property Sale

Sale
$360,000
DeedBook 5005, Page 205

Property Built

Built

Year Built: 1960