Skip to content

303 Glenn AveLawrence Township, NJ 08648

Built 1958

Last Sale Price
$313,000
Last Sale Date
Aug 23, 2006

Property Information

Block3501
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityLawrence Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class17
Description1SF G1
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage1,508
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$101,200
38%
Improvement Value:$163,000
62%
Total Assessment$264,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,185+2.0%
2024$8,021+3.2%
2023$7,775+1.4%
2022$7,667+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$313,000
DeedBook 5457, Page 66

Property Sale

Sale
$214,900
DeedBook 4098, Page 172

Property Sale

Sale
$157,500
DeedBook 2610, Page 250

Property Built

Built

Year Built: 1958